FENERBAHÇE BAŞKANI ALİ KOÇ HAKSIZLIKLARA BAYRAK AÇTI

FENERBAHÇE BAŞKANI ALİ KOÇ HAKSIZLIKLARA BAYRAK AÇTI

TDH Derneği olarak bu karanlık olayların aydınlanması ve temiz bir spor toplumu oluşturulması için Sayın Ali Koç'a güveniyoruz ve tam destek veriyoruz. Kendisiyle Atatürk'ün huzurunda her karşılaştığımda; efendiliğiyle, saygısıyla, sevgisiyle kısacası "adam gibi adam" oluşuyla bende daima çok özel bir yere sahip olmuştur. Bu vesileyle, yapılacak olan yeni başkanlık seçimlerinde kendisine yürekten başarılar diliyorum. 

Yalçın Mıhçı

TDH Derneği Genel Başkanı 


Fenerbahçe Kulübü’nde düzenlenecek başkanlık seçimi öncesi, bir televizyon programına katılan Başkan Ali Koç, sarı lacivertli taraftarların merak ettiği konulara yanıt verdi.

Yeni teknik direktörü seçimden sonra Pazartesi günü açıklayacaklarını söyleyen Başkan Koç, çok önemli açıklamalar yaptı. 3 Temmuz süreciyle ilgili olarak TFF’yi dava edeceklerini söyledi.

İşte Ali Koç’un açıklamaları: 

“3 sene, ışık hızında geçti. Fenerbahçe’yi devraldığımızda, parlak bir tabloyla devralmadık. Bir de benim üstümde kurgulanan algılar vardı, benim amacımın Fenerbahçe başkanlığından öte olduğu, siyasi emellerim olduğu söylenmişti. Fenerbahçe’yi devraldığımızda, hareket alanı kalmamıştı. Bir de hiçbir rakibimizin uğraşmadığı dış etkenlerle uğraştık. İstediğimiz gibi geçmedi ama herkes elinden geleni yapmaya çalıştı. Şimdi Fenerbahçe'nin seçimlerine bakarsanız, Aziz başkanın tek aday olarak girdiği dönemler dahil seçimin ilk günü yönetim kurulları açıklanır. Dolayısıyla bizim camiamızın kültürüne ters bir durum değil. Son anda başkan adaylarının açıklanması camiamız için sürpriz değil. Sağlıklı bir sistemde, seçime belli bir süre kala yönetim kurullarının açıklanması ve sabitlenmesi yapılabilir ama bu bizim camiamızda sıkıntı yaratmaz.”

“BANA GÖRE FAZLA”

“Hedefimiz Perşembe günü öğleden sonra yönetim kurulumuzu açıklamak. Seçim gününe bırakmamak. Listemiz 2-3 karar dışında, isimler tamam. Bizde 22 kişilik bir yönetim kurulu var. Bana göre fazla. Tüzük değişikliğinde bunu da ele almalıyız. 9-10 kişi daha sağlıklı. Ama Fenerbahçe’de yapacak o kadar iş var ki. Kuvvetli bir yönetime gerek var. Bizler gönüllü yönetim kurulu üyesiyiz, bugün varız, yarın yokuz. Burada önemli olan yurtdışında sahipli kulüplerde olduğu gibi işin ağırlığının profesyonellere verilmesi lazım. Hiç kimseyi ekonomik gücü veya para versin diye almıyoruz. Bu geçmişte denenmiş şeylerdir ama bu çağa ters düşen yöntemdir. Söz konusu Fenerbahçe olunca cömert olacak insanlar var. Ama söz konusu Fenerbahçe’yse son derece cömert bir camiaya sahibiz.”

“SEÇİLİRSEK GÖRÜRSÜNÜZ”

“Genel Kurul üyelerimiz bizi layık görürse sonuna kadar götürürüz. Burası Türkiye, 3 senede değil 3 günde işler değişir. Fenerbahçe üzerinde manipülasyon kurgusu var. Bir de Ali Koç karşıtlığını üzerine koyduğunuz zaman ister istemez sorguluyorsun. Her halükarda ikinci 3 sene, ilk 3 sene atılan tohumların meyvelerini toplama dönemiydi. Önümüzdeki dönemde seçilirsek bunu göreceksiniz. ”

“BİZİ ASIL SIKINTIYA SOKAN…”

“Bizi asıl sıkıntıya sokan, birinci sezonumuuzda hiç beklemediğimiz sonuçlarla karşılaşmak. Biz o zaman ne şampiyonluk vadettik, ne pembe dünya vadettik. Belki de yaptığımız en yanlış tercihlerden bir tanesi çok köklü bir değişikliğe gittik. İlk sene onu yapmamak gerekirdi. Arkasından gelen sonuçlar, ne yazık ki bütün enerjimizi günlük olaylara odaklamamıza neden oldu. Fenerbahçe taraftarı, en kötü günümüzde bile yanımızda durdu. Onlara mahcubuz. Güzel günlerin çok yakın olduğuna inanıyoruz. Normalde böyle şeyler söylemem. İkinci dönemimiz çok daha başarılı ve sağlıklı geçecek.”

“BUNA AZİZ YILDIRIM DA DAHİL”

“Fenerbahçe Spor Kulübü’ne aday olan herkese saygım sonsuzdur. Adayımıza güçlü güçlü değil diye yorum yapmak bize yakışmaz. Kendisine de söylediğim gibi, 200 imza toplayan kim varsa kulüp onun emrindedir. Kim aday olursa olsun, benim adaylığımı değiştirecek bir konu olduğunu düşünmüyorum. Buna Aziz Yıldırım da dahil.”

“BURAK ELMAS’I GENÇLİKTEN TANIRIM”

“Mektup yazarak tebrik ettim Burak Elmas’ı. Burak Bey’i gençlikten tanırım. Eşini daha eski tanırım. Eşi ve ailesiyle Faruk Süren başkanla dostluğumuz vardır. Dolayısıyla bir sıkıntı yok. Ama söz konusu Fenerbahçe olunca ben, Galatasaray olunca o, zaman zaman konulara dostluk penceresinden bakmayabiliriz. Her zaman masanın etrafın olacak olgunlukta olmamız gerektiğini hep savundum. Biz her zaman dostluk elimizi uzattık. Anadolu’daki bütün kulüplerle aramız iyi. Tüm gerginliklere rağmen Trabzon’la da iyi ilişkilerimiz var. Dolayısıyla bizim dostluk elimiz bakidir. Türk futbolunun geleceğine fayda sağlayacak birçok adımı birlikte atabiliriz.”“

“YABANCI KURALI TEK BAŞINA BİR ŞEY DEĞİŞTİRMEZ”

“Yabancı kuralı tek başına hiçbir şeyi değiştirmez. Kuralın veriliş süreciyle ilgili sıkıntımız var. Gelelim özkaynaktan oyuncu yetiştirme işine. Yabancı kuralı sadece bir ayak. Gerekçeli kararını da açıklamadan. Biz altyapılarda hoca bulamıyoruz. Koskoca Fenerbahçe’nin iki tane sahası var. Benim en büyük hayalim Türkiye’nin eşi benzeri görülmemiş bir akademisi. Bunun için arazi lazım. Başvurduk, bekliyoruz devletimizden. Nasıl Aziz Yıldırım zamanında bu stadı Fenerbahçelilerin teriyle, devletten hiçbir katkı almadan yaptık. Bugün mantar gibi her yerde stat var. Nasıl o stat bugünkü statları tetiklediyse, AK Parti hükümetini burada tebrik etmek lazım. Ama çok yanlışlar da yapıldı. Ama modernleşme konusunda bizim attığımız adımları atan yok. Altyapı tesislerine bakın parmakla sayılacak kadar.”

“SİYASETİN İŞİ GÜCÜ YOK BUNLARLA UĞRAŞACAK”

“Bizim tesis, hoca, teşvik, yabancı kuralında kriterler. O zaman tamam. Bir de karar süreci var. Bu geçen sene yapılacaktı. Transferlerin başlamasına iki hafta kala önümüze yeni yabancı kuralı diye bir şey sundular. Mümkün değil dedik. Zaten finansal olarak sıkıntıdayız. Erteleyelim dedik. Pandeminin böyle devam edeceğini kimse beklemiyordu. Genel transfer piyasasındaki yoğunluk eskisi gibi olmadığı için elden oyuncu çıkartmak zaten zor. Bir yıl daha erteleyelim dedik. Federasyon da sıcak baktı.  Yeni bir teklif hazırlayalım, bundan sonraki 3 yılın nasıl olacağını devre arası açıklayalım diye federasyondan ayrıldık. İki-üç gün sonra telefonlara bir düştü ki, bizim konuştuğumuz çöpe atılmış. Olabilir. Federasyon kararı verecek. Ama federasyon bizim çıkarlarımız için orada. Kulüpler bu bizim için sıkıntı diyorsa bunu dinlemek zorunda. Buna rağmen federasyonun bunu yapmasını engelleyecek unsurlar olabilir. Çağırırsın bizi, böyle konuştuk yapamıyoruz dersin. Böyle küçümseyici, sizi hiç takmıyoruz, ne istersek yaparız mealinde bir süreci olması bizleri fazlasıyla kırmıştır. Bir de şöyle bir şey deniyor, Ankara böyle istiyor. Böyle bir gerçek yok. Siyasetin işi gücü bitmiş bunlarla uğraşacaklar. Hatta kaç defa gidin kendi aranızda çözün dendiğini biliyorum.”

“ALLAH KORUSUN ÇÖKERİZ”

“Bizlerin en büyük geliri yayıncı kuruluş. Daha da önemlisi, Anadolu kulüplerine göre daha düşüğüz. Son taksit ödenmemişti, buraya gelirken öğrendim ödenmiş. Taksitleri son günü bekliyorlar. Pandemi öncesi indirim aldılar, pandemide indirim aldılar, şimdi yine indirim istiyorlar. Bugün 500 milyon Dolar olması gereken ihale, TL’nin ciddi zarar etmesiyle, 215 milyon Dolar istiyorlar. 2017-18’de 465 milyon Dolar olduğu zaman 416’lara inmiş. Orada kurlarla oynama olmuş. 2018-19 sezonunda kurların hareketiyle 500-416’ya inmiş. 2020-21’e gelmişiz, 337 milyon Dolar’a inmiş. Şimdi bize söyledikleri 215 milyon Dolar. Buraya baktığımız zaman, geçen sezondan devam edersek, 565 milyon Dolar’lık indirim almış olacak. Onların istediği indirim yapılırsa, Allah korusun çökeriz, 5 sezonda 679 milyon Dolar indirim demek. Bir şekilde korunmadan bu noktaya gelinemez. İhale şartlarını yerine getiremezsen ne olur? Teminat paraya çevrilir. Teminat mektubu yok. Kimin izniyle kalktı bu? Başka herhangi bir ihalede bu olsa, ihaleye fesat karıştırmak diye konuşmaz mıyız?”

“BİZ DEĞİL ONLAR SÖYLÜYOR”

Çok şükür bu kararlar çıktı. Daha hızlı çıkabilirdi. 3 Temmuz’a nasıl uyandık? Beş branşta şampiyon olmuş, sportif ve finansal açıdan rakiplerinin fersah fersah önünde. Biz 3 sene ulaşamadı bilgilere, belgelere, o dönem spor yorumcusu diye türeyenler çıktı. Hala televizyonlardalar. Fenerbahçe müthiş bir itibar suikastine uğradı. Manevi anlamda yaşadığı, markasına gelen zararın maddiyatla ölçülmesi söz konusu değil. İşin maddi tarafı oldu. Şampiyon kadrodan feragat etmek zorunda kaldık. Bir sürü oyuncuyu elden çıkardık. Şampiyonlar Ligi’ne gitmemiz engellendi. Zincirleme sorunlar yaşayarak bugüne geldik. Biz o günden sonra belimizi doğrultamadık. Evet, 3 Temmuz çok kötü yaptı bizi. Avrupa’nın finansal açıdan en kötü takımı Fenerbahçe diyor, 2018 sonu itibariyle. UEFA bu raporu 2021’de yayınlamış. Sadece bir kulüp var diyor, net borcu varlıklarının üzerinde. Bizim borcumuz, varlığımızın 1,2 misli. Avrupa’da başka bir kulüp yok. Adamların raporu. Bizim ne devraldığımızı biz söylemiyoruz, futbolun en büyük otoritesi söylüyor.

Yorumlar (0)
19°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 8 19
2. Trabzonspor 8 18
3. Beşiktaş 9 17
4. Hatayspor 8 16
5. Altay 8 15
6. Konyaspor 8 14
7. Karagümrük 8 14
8. Galatasaray 8 14
9. Alanyaspor 8 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 8 11
12. Gaziantep FK 8 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Giresunspor 9 8
18. Kasımpaşa 8 6
19. Göztepe 8 5
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Eyüpspor 9 17
4. Bandırmaspor 9 15
5. Erzurumspor 8 15
6. Tuzlaspor 7 14
7. Kocaelispor 7 13
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. Denizlispor 9 10
12. Altınordu 8 10
13. Manisa FK 8 9
14. Boluspor 7 8
15. İstanbulspor 7 7
16. Adanaspor 8 6
17. Balıkesirspor 8 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 7 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. M. United 8 14
6. Everton 7 14
7. Brentford 8 12
8. Wolverhampton 8 12
9. Tottenham 7 12
10. West Ham 7 11
11. Leicester City 8 11
12. Aston Villa 8 10
13. Arsenal 7 10
14. Crystal Palace 7 7
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Newcastle 7 3
19. Burnley 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Atletico Madrid 8 17
4. Sevilla 7 14
5. Osasuna 8 14
6. Rayo Vallecano 8 13
7. Athletic Bilbao 8 13
8. Valencia 8 12
9. Barcelona 7 12
10. Real Betis 8 12
11. Villarreal 7 11
12. Mallorca 9 11
13. Espanyol 8 9
14. Elche 8 9
15. Cádiz 8 7
16. Celta de Vigo 8 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 7 3
20. Getafe 9 2
Namaz Vakti 17 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı